еМагазин
Image default
Балкан

Турски оџа обвинет за сексуално малтретирање на деца, формирање култ со 150 следбеници

Турската полиција го уапси оџата Аднан Октар, кој е обвинет за сексуално малтетирање деца и формирање на верски култ со 150 следбеници.

Октар основал телевизиски канал преку кој проповедал, честопати придружуван од скудно облечени жени кои ги нарекувал „мачиња“.

Според обвинението, освен што сексуално малтретирал деца, Октар се сомничи и за финансиски криминал, измами и малтретирање. Групата функционирала од 1970-ите години.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

На протестот за името Македонија во Атина екстремни десничари и членови на Златна зора се обидоа да влезат во Парламентот

Редакција

(ВИДЕО) На метрото во Солун конечно му тргна

Редакција

(ВИДЕО) Мали инциденти и четири приведени лица на ученичкиот протест во Солун против Договорот од Преспа

Редакција