еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

УЈП ќе има пристап до приливите на банкарските сметки на граѓаните

Владата на седница ги усвои предлог-законите за изменување на законите за банки и за Управата за јавни приходи со кои се овозможува пристап на УЈП до приливите на граѓаните од страна на банките.

„Тоа на Управата ќе и овозможи да ги добива потребните податоци за изработка на претпополнетите пријави за данок на личен доход. Со Предлог-законите за изменување на законите за банки и за УЈП, исто така, се гарантира и повисока безбедност на податоците со користење на најнова технологија, односно енкрипција на податоците“, соопшти Владата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заболениот пациент со коронавирусот од Тетово e неподвижен, како се заразил?

Редакција

Пад на индустриското производство во август од 5,1%

Редакција

Нема да има превоз со ЈСП додека не се исплати септемвриската плата, закажана нова вонредна седница на Советот на Град Скопје

Редакција