еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Утре почнуваат богородичните пости

Утре почнуваат богородичните пости кои се во чест на празникот Успение на Богородица или Голема Богородица.

Меѓу позначајните празници што македонскиот народ ги празнува со посебно внимание се и неколкуте празници на Пресвета Богородица, мајката на Спасителот Исус Христос. Поради тоа и повеќе цркви низ цела етничка Македонија го носат нејзиното име.

Во врска со постот, неговото значение и зошто се празнува Голема Богородица ви го пренесуваме статусот на Отец Пимен.

УтреУтре ќе почне постот Богородичен.Пост во чест на онааКоја го Роди Бога,На онаа која е поширока и од…

Posted by Otec Pimen on Вторник, 14 август 2018

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Најчитани на еМагазин за 2021: Најверојатно сите ќе треба да примиме една, две, три или четири вакцини, вели Кунгуловски

Редакција

Мицкоски и Заев ќе слават Нова година кај другари

Редакција

Проф.Трајковски: Дневните бројки нагло почнаа да растат, учеството на „стелт“ сојот достигнал 57,5% од сите нови случаи

Редакција