еМагазин

Tag : Отец Пимен

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен за Божик: Ако стоите со срцата далеку од Бога Новородениот не кажувајте дека Христос се роди!

Редакција
Митрополитот Европски, Пимен упати порака по повод Рождеството Христово-Божик. „И додека го чекаме Рождеството на Христа. Пак и пак да си спомнеме… Ако верувате дека...
ЖИВОТ

Отец Пимен: „Kако тоа сите толку многу ја сакаме Македонија, а толку многу се мразиме како Македонци меѓусебно“

Редакција
Митрополит на Европската епархија на МПЦ-ОА, владиката Пимен ја честиташе независноста на државата, со порака, која секоја година ја повторува. „И што ново да кажам...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен: Како да го разберам претседателот што ќе оди на Мечкин камен на кафе наместо на чествување на непокорот?

Редакција
Отец Пимен на својот Фејсбук профил реагира на одлуката на македонскиот претседател Стево Пендаровски, денеска на Мечкин камен по повод големиот празник Илинден, да не...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен: Мој непознат пријателе што за вечниот покој на донорот праша, те уверувам ќе почива во мир Верче и ќе пребива во рајот

Редакција
Митрополит европски или помеѓу верниците познат како Отец Пимен во коментар за religija.mk, пишува за Верица Белчовска, која почина како последица на сообраќајна несреќа, а...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Најчитани на еМагазин за 2020 година: Немате слушнато дека може да се причестуваме без пост и кога ќе спласне пикот на короната, порача отец Пимен

Редакција
Еден од најчитаните вести на еМагазин за 2020 година е колумната на Митрополитот Европски, Отец Пимен, за „МКД.мк“ во која се произнесе во врска со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отец Пимен не му остана должен на Каракачанов: Брзал да ни го честита националниот ден на измислувањето

Редакција
Ќе се зачудите кога ќе прочитате за љубовта на овој човек. Ретка фотографија од Красимир во момент на брзање да не закасни да ни го...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен за Денот на независноста: Како тоа сите толку многу ја сакаме Македонија, а толку многу се мразиме како Македонци меѓусебно

Редакција
Владиката Пимен, митрополит на Европската епархија на МПЦ – ОА, на неговиот Фејсбук-профил сподели статус кој за Денот на независноста на Македонија го напишал лани,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен: Не е проблемот во мерките, туку во нивното кршење

Редакција
Отец Пимен на својот Фејсбук-профил се обрати по најновото разгорување на епидемијата од корона ворисуот. „Друг, пак од учениците Негови Му рече: “Господи, дозволи ми...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отец Пимен до Гоце Делчев: „Вади дневникот и пиши ни кецови, ништо не сме научиле“

Редакција
Отец Пимен на својот Фејсбук профил се обрати по повод 117 години од смртта на македонскиот великан Гоце Делчев. Неговото обраќање Ви го пренесуваме во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен: Немате слушнато дека може да се причестуваме без пост и кога ќе спласне пикот на короната?

Редакција
Митрополитот Европски, Отец Пимен, во колумна за „МКД.мк“ се произнесе во врска со реакциите во јавноста за тоа дека црквите за Велигден ќе бидат отворени,...