еМагазин

Tag : Каракачанов

Македонија ТОП СТОРИИ

„Македонија без Бугари – огнот да ја гори!“: Клетва на Каракачанов од Битола

Редакција
Врвот на бугарското „добрососедството„ од посетата на бугарските полиичари, кои дојдоа во Битола да промовираат клуб со името на фашистот Ванчо Михајлов, дојде од поранешниот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Софиски Врховен суд: Каракачанов ги дискриминира Ромите во Бугарија

Редакција
Поранешниот бугарски министер за одбрана и лидер на ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов имал дискриминациски однос кон Ромите во Бугарија, се наведува во одлуката на софискиот Врховен...
Македонија

И Стејт департментот нотираше кршење на правата на Македонците во Бугарија, Каракачанов бесен

Редакција
Властите продолжуваат да ја одбиваат регистрацијата на активистичките групи на етничките Македонци како што се Организацијата „Илинден“, Здружението на прогонувани Македонци, жртвите на комунистичкиот терор...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Две силни „шлаканици“ за Бугарија за македонското прашање

Редакција
Сериозни удари за Бугарија во однос на македонското прашање деновиве дојдоа од американскиот Стејт департмент и од Европскиот парламент коишто јасно укажаа дека бугарската Влада...
Балкан

Каракачанов во тесно, го наградил со Орден за воена храброст еден од уапсените шпиони

Редакција
Електронското издание на бугарскиот весник „24 часа“ пренесува дека полковник Петар Петров од Министерството за одбрана е еден од шесте уапсени за шпионскиот скандал. Дописникот...
Забава

Ако Македонија не го испрати Гарванлиев на Евровизија, следната година ќе ја преставува Бугарија, најавуваат од ВМРО на Каракачанов

Редакција
Очекувано за македонскиот преставник за Евровизија, Васил Гарванлиев, се заинтересираа и бугарски политичари, а првата реакција, исто така многу очекувано пристигна од партијата на бугарскиот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Српска “Политика“: Красимир Каракачанов „живее во концептот од 19 век“

Редакција
„Вистинска шовинистичка фарса во режија на вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, го возбуди Балканот последните денови. Пред неполн месец, овој бугарски...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе реагираат ли бугарските власти и на списокот на Каракачанов?

Редакција
Бугарскиот министер и вицепремиер Красимир Каракачанов објави список на Македонци со бугарски пасош и предизвика лавина од реакции и меѓусебни препукувања, обвинувања и омраза по...
Македонија

Од партијата на Љубчо Георгиевски со остра осуда за провокацијата на Каракачанов

Редакција
ВМРО-Народна партија најостро реагира на мафтањето со карти на „Голема Бугарија“ во која се искажани територијални претензии кон Северна Македонија, велат од партијата. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како Каракачанов повторно го прекрши Договорот со Бугарија

Редакција
Бугарскиот министер за одбрана и вицепремиер, Красимир Каракачанов со честитката за 8 Март, на која е картата на т.н. Санстефанска или Голема Бугарија, повторно го...