еМагазин

Tag : донирање

Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Со вашата поддршка за негово лекување, ќе му го дадете најубавиот новогодишен подарок на Леонид

Редакција
Младиот Леонид Индов (18), кој беше дел од победничкиот тим AERTH на NASA Space Apps Challenge 2022 од Скопје, летово доживеа сериозна несреќа за време...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

ИТНО е потребна крв Б-група, за пациент со акутна леукемија

Редакција
Итно е потребна крв Б-група (потребни се тромбоцити) за пациент Мартин Додевски со акутна леукемија, се вели во апелот на социјалните мрежи. Оние кои ја...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Отец Пимен: Мој непознат пријателе што за вечниот покој на донорот праша, те уверувам ќе почива во мир Верче и ќе пребива во рајот

Редакција
Митрополит европски или помеѓу верниците познат како Отец Пимен во коментар за religija.mk, пишува за Верица Белчовска, која почина како последица на сообраќајна несреќа, а...
БЕСПАРИЦА

Над 3,8 милиони евра донирани во солидарниот фонд за борба со коронавирусот

Редакција
Поединци, компании и институции во изминатиот период, заклучно со денеска, во солидарниот државен фонд за борба со коронавирусот донираа повеќе 3.882.290 евра, соопшти премиерот Зоран...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Обезбедени 187 единици конвалесцентна плазма, третирани околу 170 пациенти со Ковид-19

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 187 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19, од кои 98 единици...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Фамилиите ќе останат сплотени, а срцето е нашето единство, рече синот на пациентот кому му беше трансплантирано срце

Редакција
Васил Огненовски, синот на Иван Огненовски кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на Емилија Динева, жената од која неговиот татко...
ЖИВОТ

(Фото) Тим од кардиохирурзи од Државна клиника, Жан Митрев и Систина ја вршеа првата трансплантацијата на срце во Македонија

Редакција
Министерот Венко Филипче синоќа објави фотографија од тимот на хирурзи кои синоќа ја вршеa првата трансплантација на срце во Македонија. „Тимот од кардиохирурзи под водство...
Македонија

Кој може да донира крвна плазма за лекување на пациентите болни од корона вирусот

Редакција
Медицински директор на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Милена Стевановиќ упати апел до матичните лекари за да се најдат што поголем број на...
Да помогнеме

Средствата никако да се соберат: И се заканува целосна паpaлиза на Лидија ако не донираме итно

Редакција
Лидија боледува од прогресивна мултиплекс склероза со сериозни симптоми – попреченост во моторикатa, тешкотии при дишење и голтање. Мора итно да замине на лекување во...
ЖИВОТ

„Мала пажња“ сака да ги донира сите артикли кои се испечатени со печатна грешка и неподигнати нарачки

Редакција
Креативната работилница „Мала пажња“ сака да ги донира сите артикли кои се испечатени со печатна грешка, како и неподигнати нарачки кои се таложеле во текот...