еМагазин
Image default
Бизнис

Велешки Димко Митрев ја зголеми добивката за 302%

Во првите шест месеци Димко Митрев АД Велес оствари нето добивка од 185 илјади денари и во однос на истиот период од предходната година е поголема за 302%, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„За шесте месеци остварен е приход од 133.031 илјади денари кој е поголем за 26% во однос на истиот период од предходната година кој изнесува 105.084 илјади денари.

По сруктурата на застапеност во вкупните приходи -приходите од домашен пазар учествуваат со 2%, од странскиот пазар со 91%, а од другите приходи со 7%.

Расходите за првите шест месеци од оваа година изнесуваат 132.845 илјади денари и се поголеми за 26% во однос на истиот период од предходната година. Нај големо учество во вкупните трошоци имаат потрошените суровини и репроматеријали и изнесуваат 71.023 илјади денари“, соопшти компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ефектите врз домашното стопанство во голема мера ќе зависат од европската економија, вели гуварнерката Ангеловска-Бежоска

Редакција

Хари Локвенец нов в.д. директор на Железници-инфраструктура

Редакција

„Пелистер“ го доби тендерот на ЕСМ за ископ во РЕК Битола „тежок“ 12,6 милиони евра

Редакција