еМагазин
Image default
Македонија

(Видео) Игор Џамбазов и Весна Бејби во нивни стил им одговорија на Бугарите за негирањето на македонскиот јазик

Бројни реакции во јавноста и на социјалните мрежи по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН) во кое се вели дека македонскиот јазик не постои, туку е наречје на бугарскиот јазик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер во „црвено“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

За Институтот „Крсте Мисирков“ негирањето на македонскиот јазик е свесна провокација

Институт за македонска литература: Со ставот на Бугарската академија на науките се негира македонскиот идентитет

Во нивни стил на Инстаграм реагираа и актерите Игор Џамбазов и Весна Петрушевска Бејби.

Видео: Инстаграм/Џамбазов/Петрушевска/Фото: МНТ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Редакција

Сашо Мијалков „распали“ по Христијан Мицкоски: Ти си лажен патриот!

Никола Осило

(Следете во живо) За излез од Македонија повеќе од половина час се чека на Табановце и на Богородица

Редакција