еМагазин
Image default
Балкан

(Видео) Со летоци во Лерин и Серес се повикува на автономија на Егејска Македонија

Во околината на Лерин и Серес деновиве се појавиле летоци со кои се повикува на автономија на Егејска Македонија во Грција, објави грчката телевизија Star.gr, пренесува весникот Илинден.

Телевизијата пренесува дека летоците биле заковани на вратите на повеќе куќи и дека биле со содржина на грчки и словенски јазик.

Летоците се потпишани од ВМРО Обединета и во нив се повикуваат македонските браќа од Егејска Македонија да се обединат за автономија.

Видео/фото: ТВ Стар

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кулоглу од Сириза: Во Грција нема македонска нација од којa се откажуваме, има северни Грци кои се нарекуваат Македонци

Редакција

Грчките бизнисмени во трка да ги заштитат имињата и брендовите со „Македонија”

Редакција

Слаб одзив на протестот за името Македонија во Атина: Полицијата изброја 60 илјади граѓани

Редакција