еМагазин
Image default
Ретро ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакуларна прослава на Први Мај во 1960 година во Скопје

Празникот на трудот Први Мај имаше многу поголемо значење пред осамостојувањето на земјава отколку денес, а тоа најдобро го покажува видеото на „Вардар филм“ од 1960 година на кое може да се види со какви размери била првомајската прослава.

Денес се помалку време и значење се посветува на работничките права, а на слично ниво се и прославите на овој празник.

Видео/Фото:Youtube/Јове Капса/Википедија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој е Љупчо Димовски

Редакција

Каков имот пријавиле двајцата пратеници од Беса на Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели

Редакција

Македонскиот јазик паркиран во Дојран

Редакција