еМагазин
Image default
Македонија

„Висат“ осум истраги на СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешнета дебата во МАНУ за Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изрази загриженост дека осум истраги на СЈО се под знак прашалник за предмети кои биле преземени од Јавното обвинителство, а за кои има прислушувани разговори.

Како што рече Јанева, истрагите зависат од тоа како со новиот закон ќе биде решена одредбата со која се утврдува дека СЈО има рок од 18 месеци од преземање на предметите и материјалите за да подигне обвинение за случаите.

Фото: СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Милошоски пушти аудио-снимка во Собранието: З.З знаел чии биле парите, за Боки 13 да ја финансира телевизија

Редакција

Двајцата браќа од Кавадарци кои починаа од Ковид-19 имале апластична анемија

Редакција

Во штипската болница од Ковид-19 почина 35-годишна пациентка од Радовиш и 71-годишен пациент од Делчево

Редакција