еМагазин
Image default
Македонија

Влада: Нацрт амандманите на Уставот за промената на името на петдневна јавна расправа

На денешната 106-та редовна седница на Владата беа разгледани заклучоците на Собранието на Република Македонија, донесени на 64-та седница, одржана на 3.12.2018 година, по повод утврдувањето на Нацртот на амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија.

„На седницата е утврдено дека, согласно постапката за уставни измени, Владата на РМ има обврска да организира јавна расправа во рок од 5 дена, и забелешките, сугестиите и предлозите по нацрт амандманите на Уставот, на граѓаните, политичките партии, здруженија на граѓани, органи и организации, како и на другите учесници во расправата, и два дена после јавната расправа, да ги сумира и на Собранието да му достави извештај за резултатите од јавната дискусија и Текст на предлогот на амандманите“, се наведува во соопштението од Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Циркузот со уставните измени продолжува, исклучените пратеници од ВМРО ДПМНЕ сега демек воздржани

Собранието го усвои и четвртиот нацрт-амандман за промена на Уставот, следи јавна расправа

Детален преглед: Што пишува во уставните нацрт – амандмани предвидени со договорот за името со Грција?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) На автопат во Грција поради силен ветер се превртел камион со македонски регистарски таблички

Редакција

Новите осомничени во случајот „Рекет“, повикани на распит во Кривичен суд

Редакција

СЈО не заминува во историјата, тврдат од Владата

Редакција