еМагазин

Tag : амандмани

Македонија

Повеќе од 40 амандмани поднесени на Предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска ја отвори седницата на која ќе се расправа по Предлог-законот за јавно обвинителство со кој...
Македонија

Министерство за правда: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа по ТВ-дуелот

Редакција
Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ пристигнале до Министерството за правда по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Предлог-амандманите за Законот за јавното обвинителство се поднесени, Дескоска да го провери мејлот

Редакција
Рената Десковска лаже како Зоран Заев. Срамен е начинот на кој што таа и Заев ги злоупотребуваат државните институции во одбрана на лагите и манипулациите...
Македонија

Министерство за правда го демантира Мицкоски: Амандмани за Законот за јавно обвинителство не се доставени

Редакција
Од Министерството за правда вечерва соопштија дека ВМРО-ДПМНЕ не доставило амандмани за предлог законот за јавно обвинителство, откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дуелот...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ доставила 65 амандмани за законот за СЈО

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ до...
Македонија ТОП СТОРИИ

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

Редакција
Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, која сега ја предводи Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, образложувајќи го еден од предложените амандмани на уставните амандмани,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прифатен амандман на Беса на Касами за појаснување на државјанството на граѓаните Албанци

Редакција
Државјанството останува македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, а прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се предлагачите: Поднесени 10 амандмани на предлог-амандманите на Уставот

Редакција
До Собранието на Република Македонија во законскиот рок пристигнале 10 амандмани на предлог-амандманите на Уставот и тоа шест од Алијанса на Албанците, три од Беса...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија станува Северна Македонија: Што ќе се менува во Уставот и Преамбулата

Редакција
Во Собранието на пленарна седница денеска почнува третата, финална фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Како што е познато најсуштинската промена предвидена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Да се тргне „македонско“ од државјанството: Што бара Касами од Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев вчера се сретна со претседателот на Беса, Билал Касами, за да побара подршка за финалното гласање на измените на Уставот, предвидени со...