еМагазин

Tag : амандмани

Македонија

Некои пратенички групи доставиле амандмани за законот за ЈО, дел бараат дополнително време

Редакција
Некои пратенички групи веќе доставија амандмани за законот за јавно обвинителство, а некои замолија за дополнително време за да ги формулираат заради обврските што ги...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ, амандмани и екологија

Редакција
Амандмани на одреден закон би требало да се поднесуваат за подобрување на истиот, за општо добро, но тоа речиси никогаш не е случај во македонската...
Македонија

Повеќе од 40 амандмани поднесени на Предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска ја отвори седницата на која ќе се расправа по Предлог-законот за јавно обвинителство со кој...
Македонија

Министерство за правда: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа по ТВ-дуелот

Редакција
Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ пристигнале до Министерството за правда по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Предлог-амандманите за Законот за јавното обвинителство се поднесени, Дескоска да го провери мејлот

Редакција
Рената Десковска лаже како Зоран Заев. Срамен е начинот на кој што таа и Заев ги злоупотребуваат државните институции во одбрана на лагите и манипулациите...
Македонија

Министерство за правда го демантира Мицкоски: Амандмани за Законот за јавно обвинителство не се доставени

Редакција
Од Министерството за правда вечерва соопштија дека ВМРО-ДПМНЕ не доставило амандмани за предлог законот за јавно обвинителство, откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дуелот...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ доставила 65 амандмани за законот за СЈО

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5 соопшти дека ВМРО-ДПМНЕ до...
Македонија ТОП СТОРИИ

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

Редакција
Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, која сега ја предводи Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, образложувајќи го еден од предложените амандмани на уставните амандмани,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Прифатен амандман на Беса на Касами за појаснување на државјанството на граѓаните Албанци

Редакција
Државјанството останува македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, а прифатен е амандман на Уставниот закон со кој се потврдува државјанството македонско/граѓанин на Република Северна Македонија и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се предлагачите: Поднесени 10 амандмани на предлог-амандманите на Уставот

Редакција
До Собранието на Република Македонија во законскиот рок пристигнале 10 амандмани на предлог-амандманите на Уставот и тоа шест од Алијанса на Албанците, три од Беса...