еМагазин

Tag : Закон за јавно обвинителство

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува против Законот за јавно обвинителство бидејќи е противуставен

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека остануваат на ставот против Законот за јавно обвинителство и обвини дека власта со сила наметнува законски решенија...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Во „намрштена атмосфера“ Владата го утврди предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Владата на својата 8-ма редовна седница го утврди текстот на предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по...
Македонија

Изборите остануваат во „игра“, се уште се преговара за Законот за јавно обвинителство

Редакција
За Законот за јавно обвинителство се преговара и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави денеска потпретседателката...
Македонија

Се заострува реториката меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу Законот за јавно обвинителство

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот Фејсбук профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани на...
Македонија

Некои пратенички групи доставиле амандмани за законот за ЈО, дел бараат дополнително време

Редакција
Некои пратенички групи веќе доставија амандмани за законот за јавно обвинителство, а некои замолија за дополнително време за да ги формулираат заради обврските што ги...
Македонија

Повеќе од 40 амандмани поднесени на Предлог-законот за јавно обвинителство

Редакција
Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби денеска ја отвори седницата на која ќе се расправа по Предлог-законот за јавно обвинителство со кој...
Македонија

Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите

Редакција
Премиерот Зоран Заев не верува дека се пропаднати разговорите за Законот за јавно обвинителство и идниот статус на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) со најголемата парламентарна...