еМагазин

Tag : дескоска

Македонија

Се заострува реториката меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу Законот за јавно обвинителство

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот Фејсбук профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Која е Рената Дескоска, која наместо Каракамишева ќе не преставува во Венецијаската комисија

Редакција
Актуелната министерка за правда, Рената Дескоска е прифатена за нов член на Венецијаската комисија од Македонија. Таа доаѓа на оваа позиција на местото на професорката...
Македонија

Министерката Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата има план Б, ако нема двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека доколку не се обезбеди двотретинско мнозинство за Предлог-зкаонот за јавно обвинителство, тогаш во опција се други решенија,...
Македонија

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

Редакција
Каменот на сопнување во текот на преговорите за Законот за јавно обвинителство не е Катица Јанева, туку барањето за затворање на постапките кои се почнати...
Македонија

Дескоска по новата рунда преговори со опозицијата за СЈО: Нема напредок

Редакција
Работните групи на власта и на опозицијата денеска не постигнаа напредок во однос на законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот...
Македонија

Барањето за екстрадиција на Груевски како организатор на настаните од 27. април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта

Редакција
Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски како организатор на настаните во Собранието од 27 април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта, изјави денеска...
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерките ќе се спасат од „метлата“ на Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешната трибина по повод „Две години Влада“, рече дека жените кои се на министерски позиции нема да бидат опфатени со „метлата“....
Македонија

Дескоска за информациите дека ќе си оди од правда: Не сум јас Никола Тодоров да ги шетам сите ресори

Редакција
Нема да се враќам во Министерството за образование. Не сум јас Никола Тодоров и да ги шетам сите ресори, рече министерката за правда, Рената Дескоска,...
Македонија

Додека сите очи се вперени во Ципрас: Сé уште нема договор за законот за јавно обвинителство

Редакција
И денешната четврта по ред средба меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со што треба да се реши идниот...