еМагазин

Tag : јо

Македонија

ТВ дуел: Да се засрамите од моите лузни му порача Заев на Мицкоски, за лидерот на опозицијата казните за 27 април се драконски

Редакција
Вечерашниот прв телевизиски дуел помеѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“ почна со жестока...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски не ги послуша ВМРО-ДПМНЕ, го потпиша Указот за Законот за јавно обвинителство

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, меѓу кои и за Законот за Јавното...
Македонија

СДСМ: Процедурата при гласањето на Законот за ЈО беше кристално чиста

Редакција
Законот за јавно обвинителство е донесен согласно сите процедури и согласно Деловникот за работа, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Костадин Костадинов на прес-конференција...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за ЈО

Редакција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево од Собранието побара од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство кој според нив...
Македонија

Бети Канческа не гласаше за Законот за јавно обвинителство

Редакција
Пратеничката на Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска не гласаше за Законот за јавно обвинителство. Нејзината пратеничка група која е составена од исклучените пратеници...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во тензична атмосфера и со прегласување донесен Законот за јавно обвинителство

Редакција
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за“ и 6 гласа „против“, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога Законот...
Македонија

На ден пред распуштањето: Собранието денеска треба да гласа за Законот за ЈО

Редакција
Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за...
Македонија

Џафери повика на лидерска за потврда на изборите, расправата за Законот за ЈО денеска на собраниска седница

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера на седницата за Законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече,...
Македонија

Законот за ЈО ќе се носи по скратена постапка, опозицијата обвини за фалсификат

Редакција
Собранието доцна синоќа ја утврди потребата по скратена постапка да се донесат законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Сега расправата за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради „скриена амнестија“: Партиите на Албанците без подршка за последната верзија на Законот за ЈО

Редакција
Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска изјави дека за нив е прифатлив само синоќешниот договорен текст на Законот за јавното обвинителство, а...