еМагазин

Tag : амнестија

Македонија ТОП СТОРИИ

Амнестијата останува на сила: Уставниот суд не поведе постапка за Законот за амнестија за „27 април“

Редакција
Уставниот суд не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина, додека иницијативата за оценка на членот 2 од...
Македонија

Уставните судии поделени: Ќе падне ли Законот за амнестија?

Редакција
Уставниот суд на денешната втора седница ги разгледа иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина и посебно за членот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставниот суд не поведе постапка за членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија

Редакција
Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови од судиите не поведе постапка за оценка на уставноста на член 1 и член 2 од Законот...
Македонија

Мнозинството уставни судии против иницијативата на Митко Чавков за Законот за амнестија

Редакција
Мнозинството уставни судии во расправата на денешната седница се изјаснија дека не ја поддржуваат иницијативата за оценување на уставноста на член 1 и член 2...
Македонија

Иницијативата за Законот за амнестија денеска пред уставните судии

Редакција
Уставните судии на денешната седница треба да ја разгледаат иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за...
Македонија

Уставниот суд в среда ќе ја разгледа иницијативата за Законот за амнестија

Редакција
Уставниот суд в среда на седница ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија. Со...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Чудо во Македонија: Одеднаш сите против амнестија, помилување, аболиција…

Vladimir Nikolovski
Одлуката на Уставниот суд по три години да расправа за законитоста на член 11 од Законот за помилување донесен во 2016 година со кој тогаш...
Македонија

Трендафил Ивановски: Уставниот суд не треба да го урива принципот на владеење на правото и да го штити криминалот

Редакција
Евентуалната одлука на Уставниот суд за укинување на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година, може да значи рушење...
Македонија

Министерката Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сите ќе ги амнестираат само Катица ќе лежи“: Твитер реакции за можното враќање на амнестиите на Иванов

Редакција
Можноста Уставниот суд да ги поништи сите обвиненија, истраги и процеси кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО) доминантно против функционери на ВМРО-ДПМНЕ, а кои...