еМагазин

Tag : амнестија

Македонија

Одложено судењето за 27 април, се чека одговор од Апелација за одбиените жалби за амнестија

Редакција
Судењето за настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија се одложува за 21 јануари за Апелација да одговори на жалбите на
Македонија

Не се чувствувам како уценет политичар после се, вели Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата рече дека не се чувствува како уценет политичар после сите случувања во текот
Македонија

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Редакција
Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети за
Македонија ТОП СТОРИИ

Јовески: Амнестијата е политичка одлука, доколку зависеше од мене немаше да се случи

Никола Осило
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека амнестијата за учесниците во настаните на 27 април во Собранието е политички чин и
Македонија ТОП СТОРИИ

Предновогодишно за „27 април“ амнестирани уште петмина

Редакција
Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Револт и горчина: Политичарите се ставија над законот во 2018 година

Никола Осило
Уште еден ден не дели од завршувањето на 2018 година во која македонските граѓани без сведоци дека политичарите како никогаш досега ги прекршуваа ветувањата и
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Прочистување или упад во правото: Амнестија во просек на секои 4,5 години

Никола Осило
Македонските граѓани бурно реагираа на начинот на кој власта ги амнестира учесниците во собраниските настани на 27 април. Реакциите се оправдани ако се земе предвид
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради некомплетна документација, Мијалков за сега останува во Шутка

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК), Сашо Мијалков, за сега останува во затворот „Скопје“ во Шутка. Во однос на предлогот за укинување
Македонија ТОП СТОРИИ

Амнестирани и Богдан Илиевски, Борис Дамовски и Владо Јовановски 

Редакција
Амнестија добија и Богдан Илиевски, Борис Дамовски и Владо Јовановски, организатори и водачи на инцијативата „За заедничка Македонија“. Кривичниот совет на одделението за гонење организиран
Македонија

Обвинителството даде уште три позитивни мислења за амнестија до Кривичниот суд, 14 други се одбиени

Редакција
Основните јавни обвинителства согласно Законот за амнестија доставија мислење по поднесените барања за амнестија до Основниот суд Скопје 1 Скопје. Основното јавно обвинителство за гонење