еМагазин

Tag : амнестија

Македонија

Иванов не може да даде помилувања за „27 април“, ќе го прекрши Уставот и законите, велат од Владата

Редакција
Владата смета дека претседателот Ѓорге Иванов не може да даде помилување на осудени за „27 април“, бидејќи би го прекршил Уставот и законот. Владинот портпарол Миле...
Македонија

Крсто Мукоски вели дека не размислувал да се врати во ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека е можно еден ден исклучените од партијата да се...
Македонија

Амнестиите се завршена работа, тврди Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев е убеден дека веќе нема амнестии и оти последна била таа дадена во процесот на помирувањето во Собранието. И Парламентот, како што...
Македонија

Завршни зборови на одбраната за за случувањата во Собранието на 27. април 2017 година

Редакција
Со завршни зборови на одбраната денеска во Криивчниот суд во Скопје треба да продолжи судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Завршни...
Македонија

Одложено судењето за 27 април, се чека одговор од Апелација за одбиените жалби за амнестија

Редакција
Судењето за настаните на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија се одложува за 21 јануари за Апелација да одговори на жалбите на...
Македонија

Не се чувствувам како уценет политичар после се, вели Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата рече дека не се чувствува како уценет политичар после сите случувања во текот...
Македонија

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Редакција
Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јовески: Амнестијата е политичка одлука, доколку зависеше од мене немаше да се случи

Никола Осило
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека амнестијата за учесниците во настаните на 27 април во Собранието е политички чин и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Предновогодишно за „27 април“ амнестирани уште петмина

Редакција
Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април 2017...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Револт и горчина: Политичарите се ставија над законот во 2018 година

Никола Осило
Уште еден ден не дели од завршувањето на 2018 година во која македонските граѓани без сведоци дека политичарите како никогаш досега ги прекршуваа ветувањата и...