еМагазин

Tag : амнестија

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Прочистување или упад во правото: Амнестија во просек на секои 4,5 години

Никола Осило
Македонските граѓани бурно реагираа на начинот на кој власта ги амнестира учесниците во собраниските настани на 27 април. Реакциите се оправдани ако се земе предвид
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради некомплетна документација, Мијалков за сега останува во Шутка

Редакција
Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК), Сашо Мијалков, за сега останува во затворот „Скопје“ во Шутка. Во однос на предлогот за укинување
Македонија ТОП СТОРИИ

Амнестирани и Богдан Илиевски, Борис Дамовски и Владо Јовановски 

Редакција
Амнестија добија и Богдан Илиевски, Борис Дамовски и Владо Јовановски, организатори и водачи на инцијативата „За заедничка Македонија“. Кривичниот совет на одделението за гонење организиран
Македонија

Обвинителството даде уште три позитивни мислења за амнестија до Кривичниот суд, 14 други се одбиени

Редакција
Основните јавни обвинителства согласно Законот за амнестија доставија мислење по поднесените барања за амнестија до Основниот суд Скопје 1 Скопје. Основното јавно обвинителство за гонење
Македонија

Во Обвинителство пристигнале 66 барања за амнестија: За 12 дадено позитивно мислење

Редакција
Во Јавното обвинителство денеска пристигнале вкупно 66 барања за амнестија за настаните во македонското Собрание од 27 април минатата година, доставени согласно Законот за амнестија од
Македонија

Кривичен суд: Барањата за амнестија испратени на мислење кај надлежното обвинителство

Редакција
Основниот суд Скопје 1 соопшти дека барањата доставени до судот за амнестија на обвинетите за насилствата во македонското Собрание од 27 април лани, се испратени
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Амнестија „кому иде“: Што да кажат затворените за кражба на ќебапчиња?

Никола Осило
Македонската јавност со неверување ги прима вестите за можното проширување на амнестијата за лица обвинети во случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Се поставува прашањето
Македонија

Митко Чавков не сака амнестија

Редакција
Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, кој е обвинет за настаните од 27 април во македонското Собрание лани, не поднел барање
Македонија ТОП СТОРИИ

Од Владата велат дека не планираат нова амнестија и измени во Кривичниот Законик

Редакција
Владата не планира нова амнестија и нема договор со опозицијата за проширување на опсегот на амнестирање на лицата кои сториле кривични дела. „Владата не предлага
Македонија

Амнестија за „27 април“ побарал и адвокатот Еленко Миланов, кој е бранител на неколку од обвинетите

Редакција
Меѓу 62-те лица кои поднеле барање за амнестија за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија е и адвокатот Еленко Миланов