еМагазин

Tag : иванов

Македонија ТОП СТОРИИ

Иницијатива до Врховен за „оживување„ на помилувањата на претседателот Иванов

Редакција
Адвокатот Миле Наумовски од Скопје поднел иницијатива до Врховниот суд во која бара утврдување на начелен став и начелно правно мислење за повеќе прашања во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот во Стразбур оцени дека жалителите не ги искористиле сите правни лекови пред домашните судови, вели судијката Лазарова-Трајковска

Редакција
Европскиот суд за човекови права со одлуката да ги отфрли жалбите за поништената аболиција од поранашнит претседател Ѓорге Иванов, оценил дека жалителите не ги искористиле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот во Стразбур засега ги спаси предметите на СЈО

Редакција
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур ја отфрли како недопуштена, жалбата за поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016 година со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе паднат ли предметите на СЈО: Судот во Стразбур денеска ќе се изјасни за поништената аболиција на Иванов

Редакција
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска треба да ја објави одлуката за случајот со поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Судот во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ѓорге Иванов повикува на отфрлање на „францускиот предлог“

Редакција
Поранешниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов повика да се отфрли „францускиот предлог“. “Како поранешен претседател, кој 10 години беше сведок и силен противник на сите...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Ѓорге Иванов: Предупредував дека со Договорот од Преспа се става крај на Република Македонија каква што ја знаеме

Редакција
„Денес на Република Македонија повеќе од кога и да е и се потребни луѓе, кои со гордост ќе се изјаснуваат дека се Македонци. Дека се...
Македонија

Македонија денеска ќе испрати одговор до судот во Стразбур за помилувањата од екс претседателот Иванов

Редакција
Одговор на повеќе од 60 страници и доказен материјал од илјадници страници ќе биде испратен во текот на денот до Европскиот суд за човекови права...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не знаев дека ќе се влегува во Собранието ниту планирав воена состојба, кажа Иванов во сведочењето за „организаторите на 27 април“

Редакција
Како тогашен претседател на државата од ниту една служба немаше информација за најава на организиран влез на толпата во Собранието на 27 април 2017 година,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов со семејна фотографија ја честиташе Новата година

Редакција
Поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов на својот Фејсбук профил со семејна фотографија ја честиташе Новата година. „Среќна Нова 2021 година благословена со здравје, среќа, љубов и...
Македонија

Поништувањето на аболицијата е уставно, Стразбур може да ги отфрли тужбите на обвинетите од СЈО

Редакција
Уставниот суд на денешната седница одлучи дека поништувањето на аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, за лицата опфатени во предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),...