еМагазин

Tag : помилувања

Македонија ТОП СТОРИИ

Повлечена иницијативата за “оживување“ на помилувањата на Ѓорге Иванов

Редакција
Врховниот суд информираше дека иницијативата за враќање во сила на помилувањата од 2015 година од страна на поранешниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов е повлечена...
Македонија

Во завршна фаза новиот закон за помилување, Претседателот ќе може да помилува само за казна

Редакција
Во Министерството за правда во завршна фаза е текстот на новиот закон за помилување, за којшто, како што се најавува, во најскоро време ќе биде...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Пендаровски го помилува Абдуљфета Алими и уште четири други лица

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски донесе Одлука за помилување на осудени лица. -Со Одлуката целосно се ослободува од понатамошно извршување на казната затвор Александар Трајан Петровски од...
Македонија

Оваа година ќе нема предлог за новогодишни помилувања, Министерството за правда ја поништи листата

Редакција
Министерството за правда информира дека оваа година нема да проследи предлог за новогодишни групни помилувања на осудени лица односно дека листата целосно се поништува. Како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уставните судии го одложија изјаснувањето за помилувањата на Иванов

Редакција
Уставниот суд го одложи одлучувањето по иницијативата за оценување на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од 2016 година....
Македонија

Уставен суд ќе одлучува дали важат помилувањата на екс-претседателот Иванов

Редакција
Уставните судии на денешната седница треба да донесат одлука по иницијативата за оценување на уставноста на членот 11-а од Законот за дополнување на Законот за...
Македонија

Министерката Дескоска го повика Собранието да го спречи активирањето на пoмилувањата на Иванов

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска го повика Собранието да даде автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување со цел, како што наведе,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

Редакција
До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...