еМагазин

Tag : опозиција

Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски од Собранието: Првата работа што ќе ја направам е да подадам рака кон опозицијата

Редакција
Со давањето на свечената изјава пред Собранието, Стево Пендаровски и официјално ја презема функцијата претседател на државата. „Сакам јавно да кажам и да се обврзам
Македонија

Катица Јанева очекува да се најде решение за СЈО, се надева на уште еден мандат

Редакција
Верувам во процесот на преговорите или прифаќањето на амандманите од страна на опозицијата затоа што се работи за врвни професионалци како од страна на Владата,
Македонија

СДСМ и Коалицијата постигнаа договор за консензуален кандидат за претседателските избори

Редакција
Постигната е начелна согласност на лидерско ниво, партиите од Коалицијата предводена од СДСМ да застанат зад заеднички кандидат за претседател на државата, како и заеднички
Балкан

Опозицијата во грчкиот Парламент ги бара на увид македонскиот Устав и оставката на Коѕијас

Редакција
Нешто по 10.30 часот по локално време, продолжи со работа Комисијата за надворешни работи и одбрана во грчкиот Парламент во однос на нацрт законот според
Балкан

(ВИДЕО) „Алекандре Вучиќу, ова е крајот!“: Масовните протести во Србија продолжуваат

Редакција
Во Белград и оваа сабота се одржа нов, седми голем масовен протест „Стоп на крвавите кошули“ за демократски слободи под слоганот „Еден од пет милиони
Македонија

Власта и опозицијата на иста линија: Собранието го изгласа Законот за спречување на корупцијата

Никола Осило
Собранието со 81 гласа „за“ попладнево го донесе по скратена постапка Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, во рамки на денешната 80.
Балкан

Вучиќ за протестите на опозицијата: И пет милиони да се соберете, ниту едно барање нема да ви исполнам

Редакција
Претседателот на Србија и на Српската напредна партија (СНС) Александар Вучиќ изјави дека нема да исполни ниту едно барање на опозицијата, колку и да излегуваат
Македонија

Унгарската опозиција со писмо во Парламентот бара одземање на азилот и екстрадиција на Груевски

Редакција
Лидерите на три опозициски партии во унгарскиот Парламент, во заедничко писмо, ја оценуваат како „срамна“ одлуката на владата на Виктор Орбан да му додели азил
Македонија

Груевски во Унгарија има специјален третман оти бил премиер, унгарските власти не откриваат во која земја поднел барање за азил

Редакција
Опозицијата во  Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој
Македонија

Што содржат четирите амандмани кои осумте опозициони пратеници и ги предложија на Владата

Редакција
Пратеникот Крсто Мукоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев, посочи дека разговарале за четири амандмани, предложени од осумте опозициони пратеници кои гласаа за старт