еМагазин

Tag : опозиција

ЧИСТА ОКОЛИНА

Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во клинч за загадувањето: Се скараа околу „инвертер-климите“

Редакција
Собранието денеска на седница расправаше за Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, а во дебатата на пратениците...
Бизнис

Пратениците од власта и опозицијата ги изгласаа законските измени за минимална плата од 14.500 денари

Никола Осило
Собранието со 59 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“, го донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, по...
Балкан

Грчка опозиција: Владата доцни со работата на комисиите за трговските ознаки и учебниците

Редакција
И покрај силењата и најавите од владата се забележува доцнење во работата на комисијата за трговските ознаки и комисијата за учебниците, вели поранешниот министер за...
Македонија

Пропадна уште еден обид на власта и опозицијата да се договорат за законот за Јавно обвинителство 

Редакција
Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за правда...
Македонија

Власта и опозицијата се уште неможат да се договорат за иднината на СЈО, консултациите продолжуваат

Редакција
Договор за Законот за јавно обвинителство нема, но и власта и опозицијата ги продолжуваат консултациите за усогласување на ставовите за законското решение, со кое треба...
Балкан

Вучиќ: Српската опозиција сонува македонско сценарио

Редакција
Тие го сонуваат македонското сценарио и му се молат на Бога дека, исто како и Боки 13, ќе носат торби со по милиони евра и...
Македонија

Куновска за „Рекет“: Не се држат пресови за опозиција туку се покренуваат соодветни постапкин ако некој прави нешто недозволено

Редакција
За тоа како владејачката СДСМ се справува со случајот “Рекет“ на својот Фејсбук профил регира поранешната пратеничка на СДСМ и актерка, Софија Куновска. “Се молат...
Македонија

Милошоски по новата средба за иднината на СЈО: Власта не сака системско решение за ЈО

Редакција
Очигледно е дека власта не е подготвена во системското решение за законот за јавно обвинителство да прифати концепт во кој обвинителството ќе има поголема одговорност,...
Македонија

Дескоска по новата рунда преговори со опозицијата за СЈО: Нема напредок

Редакција
Работните групи на власта и на опозицијата денеска не постигнаа напредок во однос на законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Ако опозицијата сака избори може да се одржат во октомври 2020 година

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев денеска во Куманово, изјави дека е охрабрен од вчерашните преговори на работните групи за законот за јавно обвинителство, додавајќи дека се заокружени две...