еМагазин

Tag : власт

Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ ја прекина официјалната комуникација со власта, може да разговараме само за брзи избори на есен, вели Мицкоски

Редакција
Се прекинуваат сите официјални комуникации на билатерално ниво со претставници на власта. Оваа едногласна одлука е донесена изминатата седмица на седница на Извршниот комитет на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Ако се вистина најавите за отфрлање на иницијативата за референдум, власта ќе ги влоши односите со опозицијата

Редакција
Ако е вистина, уште еднаш власта покажува страв, уплашени се, бегаат од народот, бегаат од предвремени избори, бегаат од референдум и навистина не знам дали...
Македонија

Не повикав и не побарав широка коалиција, споделив идеја вредна за размислување, вели Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев вели дека тој не понудил широка коалиција која би требало дасе случи сега туку оти само ја отворил темата. А, таква широка...
Македонија

Пендаровски: Не е грев ако пописот се одложи до јуни, власта и опозицијата да си подадат рака

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски смета дека може да се направи компромис за пописот и двете спротивставени политички опции да си подадат рака – власта да се...
Македонија

Филипче на Твитер го „искара“ членството на ВМРО-ДПМНЕ за непочитување мерки: Состанок за барање одговорност на власта за коронавирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот твитер-профил објави фотографија од членството на ВМРО-ДПМНЕ кои се во затворена просторија, но не ги почитуваат мерките за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: Немам намера да поднесам оставка, додека сум жив ќе се борам против оние кои му служат на Заев

Редакција
Немам намера да си поднесам оставка за да му помогнам на СДСМ и Зоран Заев, изјави на денешната прес-конференција пред седиштетото на партијата, претседателот на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Успешен референдум во Русија: Путин може да биде претседател до 2036 година

Редакција
Руската Централната изборна комисија по пребројувањето на 85 отсто од гласачките ливчиња соопшти дека на рефенредумот за уставни измени 78 отсто од избирачите гласале „За“...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во клинч за загадувањето: Се скараа околу „инвертер-климите“

Редакција
Собранието денеска на седница расправаше за Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, а во дебатата на пратениците...
Бизнис

Пратениците од власта и опозицијата ги изгласаа законските измени за минимална плата од 14.500 денари

Редакција
Собранието со 59 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“, го донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата, по...
Македонија

Пропадна уште еден обид на власта и опозицијата да се договорат за законот за Јавно обвинителство 

Редакција
Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за правда...