еМагазин

Tag : одговорност

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како граѓани, нема да помогнеме во борбата против корона вирусот со бегање од болница и давање на лажни информации на граница

Силвана Жежова
Откако на 26 февруари беше објавено дека во Македонија го имаме првиот случај на корона вирус, како граѓани до сега направивме барем две грешки во...
Македонија

(Видео) „Камелија турс“ ќе преземе одговорност за автобуската несреќа во Србија

Редакција
Во изјава за телевизија „24“, од туристичката агенција „Камелија турс“ велат дека чувствуваат одговорност за вчерашната автобуска несреќа, кога македонски автобус кој патуваше кон Копаоник...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Проектот „Соработка за поквалитетно образование и кариерни можности“ на УСЈЕ доби национална награда за Најдобра општествена одговорна практика

Редакција
Во категоријата „Односи со зедницата“ за проектот „Соработка за поквалитетно образование и кариерни можности“ Цементарница УСЈЕ АД Скопје доби признание што го доделува Националното координативно...
Бизнис

Призма: Поранешната Влада за период од седум години на Сител, Канал 5 и Алфа ТВ им дала 25 милиони евра

Редакција
Над 26 милиони евра добиле националните телевизии во земјава во периодот од 2010 до 2017 година од поранешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ, а 95 отсто од...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пендаровски ги прочита мислите на граѓаните биле од СДСМ или од ВМРО- ДПМНЕ

Никола Осило
Македонските граѓани веќе со години наназад секојдневно се манипулирани од политичарите од двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ кои наизменично ја држат власта од...
Македонија

Советот за етика во медиумите апелира на одговорност и коректно известување за изборите

Редакција
Во пресрет на претседателските избори, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира за целосна професионална одговорност во новинарството, промовирање партиципаторен политички процес и континуиран пристап...
Македонија

Хелсиншки комитет бараат истрагата за бегството на Груевски итно да заврши и ја осудуваат неажурноста на институциите

Редакција
Најостро ја осудуваме неажурноста на институциите во спроведувањето на истрагите поврзани со утврдување на пропустите и одговорноста за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, се...
Македонија

Спасовски: Ќе се открие кој ја нарачал опремата за прислушување и кој ја користел

Редакција
Има сериозна истрага во сите институции и до детали ќе се провери која била намената на оваа инсталација од минатото, дали и кој ги слушал...
Македонија

СДСМ: Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност

Редакција
Антизападниот бранител на криминалот Христијан Мицкоски и антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ ги ставија сите свои капацитети во одбрана на криминалот на нивниот ментор, Никола Груевски,...
ЖИВОТ

Шампионите возат одговорно

Редакција
Со цел подигање на свеста за внимателно и одговорно учество во сообраќајот, СВР Скопје Одделението за превенција во соработка со Републичкиот совет за безбедност на...