еМагазин
Image default
Бизнис

Владата и увозниците ќе ги анализираат можностите за субвенции при купување нови возила

Во насока на остварување на стратешките цели на Владата за заштита на животната средина, на последната седница е разгледана и усвоена информацијата за нацрт предлозите за можните видови субвенции при купување на нови возила.

Владата ги задолжи Министерството за економија во соработка со Кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Министерството за финансии и Царинската управа на РСМ, како и со претставник на здружението на увозници на автомобили, да формира работна група која ќе направи анализа за начинот и можностите за субвенционирање согласно предложената програмата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Оставка си поднесе заменик директорот на „Факом“, Бојан Јордановски назначен за ВД генерален директор

Никола Осило

Железницата извиси за локомотивите од Кина: Владата бара арбитража

Никола Осило

„Оли-травел“ го доби тендерот за општина Куманово за превоз на ученици вреден 76 милиони денари

Никола Осило