еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Заменик-министерот за здравство Асим Муса што наводно земал поткуп, поднесе оставка

Заменик министерот за здравство Асим Муса денеска објави дека се повлекува од функцијата откако во медиумите беше објавена видео снимка на која се гледа како тој наводно прима пари од пациент од Албанија за хируршка интервенција.

– Донесов одлука да се повлечам од функцијата заменик-министер за здравство и да ја расчистам оваа импонирана дамка, стапица, против мене лично и мојата професија, истакна Муса на прес-конференција во Владата.

Тој истакна дека неговиот искрен обид да им помогне на пациентите се претворил во стапица за непостоечки спектакл за медиумите, се со цел, како што рече, да биде уништена неговата професионална фигура.

–  Во постојаните барања на пациентот за кого станува збор јас го информирам дека интервенцијата за странски пацинети кои не се осигурани во нашата држава е приватна и го информирам кој е можниот износ за интервенцијата, на негово прашање колку би чинело по пакети. Токму овие пациенти постојано се обидуваат да приредат стапица против мене во која било форма, нагласи Муса.

Посочи оти нема да дозволи да биде нарушен неговиот кредибилитет со намерни стапици.

– Нема да дозволам овие цели 23 години инвестиции во професионалноста и во фамилијарниот кредибилитет да биде нарушен на ваква намерна стапица, со лажни наслови кои не се реални како што може да се види и на самата видео-снимка, рече заменик-министерот за здравство.

МИА/Фото: Фејсбук/Муса

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Перфектен тајминг“ за скандалот со Асим Муса: ЕУ во ист кош треба да ги стави Македонија и Албанија?

(Видео) Асим Муса, заменик министерот за здравство од ДУИ снимен како зема поткуп

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Законот за амнестија строга тајна: Од што се плаши власта?

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на СОУ „Нико Нестор“ за набавка на масло за домаќинство вреден 58.000 евра

Никола Осило

Кој се ја „мерка“ фотелјата на Мицкоски?

Редакција