Техно

DigiGirlz настан кој поттикнува вклучување на младите девојчиња во ИТ

​Охрабрување на младите за технологијата е една од целите на YouthSpark иницијативата на Мајкрософт. Нивната DigiGirlz

Интернетот не препознава маж или жена, туку само вештини и знаења

Дигитализацијата создава еднакви можности за сите без разлика на полот, бидејќи интернетот ги препознава само вештините, знаењата и способностите, рече министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан 

Хрватскиот бренд Vivax го лансираше својот најнов телефон во Македонија

Хрватскиот бренд Vivax отвора нови поглавја на пазарот. Денес во Македонија за прв пат може да се најде најновиот Vivax Fly V1. 

Фејсбук си ја призна грешката, го укинува ужасниот „Експлор фид“ експеримент

„Фејсбук“ направи нешто што досега никогаш не го направил - ја призна грешката. Социјалната мрежа објави дека официјално го прекинува експериментот во кој страницата „Хоум“ беше поделена на „Њуз фид“ и „Експлор фид“.

Македонски Телеком во Барселона промовираше смарт заштитни маски за загадување

Светскиот конгрес за мобилни технологии во Барселона оваа година се одржува од 26 февруари до 1 март под слоганот „Creating a better future“. Дојче Телеком, како водечки европски телеком оператор, им овозможи на посетителите

Февруари 23, 2018 Техно Никола Осило

(ВИДЕО) Илон Маск лансираше ракета со сателити за глобална интернет врска

„Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“.

 

Основан Центарот за трансфер на технологии- ИНОФЕИТ кој треба да ги здржи младите во Македонија

Трговско друштво Центар за трансфер на технологии и иновации ИНОФЕИТ ДООЕЛ Скопје е името на компанијата која што ја основаше Факултетот за електротехника и информациски технологии –ФЕИТ при Универзитетот 

Путин призна дека нема смартфон

Рускиот претседател Владимир Путин призна дека нема паметен телефон на состанокот со научниците, каде што шефот на Институтот за нуклеарно истражување Курчатов Михаил Коваљчук во својата презентација нотирал дека "секој има паметен телефон во своите џебови".

Неповторливо AR доживување за корисниците на Македонски Телеком

Во времиња полни со предизвици, можностите на технологијата ни пружаат ретка прилика да изградиме подобар свет околу нас, да ги реализираме своите потенцијали, да бидеме препознаени и да живееме посреќен живот.

Февруари 6, 2018 Техно Никола Осило

(ВО ЖИВО) Новата супер-ракета на Илон Маск ќе одлета во Вселената со хитот на Дејвид Боуви „Спејс одити“

Компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на производителот на електрични автомобили „Тесла“, денеска од космичкиот центар „Кенеди“ треба да ја лансира супер тешката ракета-носaч „Фалкон хеви“.