Добрососедство

Земјите од регионот треба заеднички да соработуваат за подобар развој на туризмот

Kреирање на заеднички туристички понуди за настап на трети пазари, за зголемување на бројот на туристи и на туристичката соработка помеѓу земјите, разговараа претседателот на туристичко-угостителската комора при Сојуз на стопански комори ССК, Аркан Керим со амбасадорите на Република Србија, Црна Гора, 

Нова рунда разговори за градење доверба меѓу Македонија и Грција

​Во Атина вчера се одржала нова рунда разговори меѓу претставници на Македонија и на Грција околу мерките за градење доверба меѓу двете земји. Разговорите, како што соопшти денеска грчкото МНР, минале во пријателска конструктивна сфера, а биле фокусирани главно на можностите соработка во сообраќајната инфраструктура, енергетиката

Македонија и Бугарија, железнички ќе се поврзат во 2020 година

Железничкото поврзување и определување на спојните точки меѓу Македонија и Бугарија, интензивирање на соработкаката на железничките компании, како и размена на искуства и размена на експертски тимови  беа само дел од темите за кои разговараа директорот на ЈП Македонски Железници Инфраструктура,

Формирање на „Итер витис Балкан“ за промоција на винската традиција во регионот

Македонија и останатите земји од поранешна Југославија, заедно со Грција, Албанија, Бугарија и Романија, ја основаа асоцијацијата „Итер витис Балкан“. Откако ќе биде правно регистририна, во октомври се очекува асоцијацијата да биде сертифицирана како културна патека од Програмата на Советот на Европа „Cultural Routes“.

Македонскиот ајвар во Атина

Македонскиот ајвар, чаеви и дел од традиционалните кулинарски специјалитети беа претставени на Меѓународниот саем за храна во Атина. Ова е втора година како македонската амбасада во Атина се претставува на овој саем, организиран од здружението на сопругите на амбасадорите во Грција

Македонската и бугарската академија на наука и уметност заедно го одбележаа Денот на св. Кирил и Методиј

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и Бугарската академија на науките (БАН) денеска со свечен собир во Скопје го одбележуваат Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј.

Бугарија и Албанија сакаат стабилна Македонија

Бугарија и Албанија се заинтересирани за тоа што се случува во Македонија и посакуваат стабилизација на земјата. Ова го изјави албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати по вчерашната средба со шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов во Софија. Бушати притоа посочил дека во Македонија е неопходно да има политички дијалог кој ќе доведе до 

Почна да важи одлуката на Косово да се патува со лични карти

Меѓудржавната спогодба на Владите на Македонија и на Косово за условите за патување на државјаните на двете земји со лични карти, од денеска официјално стапи на сила.

Македонската, Бугарската и Хрватската берза се поврзаа преку СЕЕ Линк платформа

Македонската, Бугарската и Хрватската берза ќе ги пренасочуваат налозите за тргување преку СЕЕ Линк платформата која денеска беше официјално промовирана во Скопје во рамки на одбележувањето на 20-годишнината на Македонската берза.

Приштина во Скопје: Комшиски фестивал на креативни уметности во Јавна соба

Од 25. до 27. март Јавна соба - дизајн центар  е домаќин на проектот „Приштина  во Скопје”. Ликовна уметност, дизајнерски парчиња, моден дизајн, накит, фотографија, мозаици, музички и кулинарски изведби во живо, Јавна соба ја претставува овој викенд најсилната страна на Косовската сцена, нивниот креативен потенцијал и храброст.