Бизнис

Актор: Немаме сознание за постоење кривично гонење за автопатот Демир Капија - Смоквица

Компанијата Актор С.А. од Грција нема сознание за постоење кривично гонење во врска со договорот за проектот "Изградба на нова автопатска делница Демир Капија - Смоквица, како дел од Пан-европскиот Коридор Х", се вели во соопштението на управата на компанијата

Од 1 јули ново намалување на роамингот во регинот: Погледнете кои се новите цени на разговорите

Цените на роамингот во регионот за Србија, Црна Гора, БиХ и Македонија повторно ќе бидат намалени од 1 јули, изјави за Танјуг, директорот на Регулаторната агенција за електронска комуникација на Србија, Владица Тинтор

Народната банка ќе се разладува со нови клима уреди

Народната банка на Македонија објави оглас за барање на прибирање на понуди за набавка на клима уреди. Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки, се работи за договор со проценета вредност од 316.271 денари без ДДВ.

Со кои проблеми се соочува Министерството за финансии?

Министерството за финансии треба да стане најтранспарентната институција, посочи новиот министер за финансии Драган Тевдовски на средбата со новинарите.Тој рече дека во министерството има стручен кадар кој си ја знае својата работа, но од друга страна кажа дека има и недостаток на луѓе во клучни сектори.

ДОСИЕ: Како грчки “Актор“ го доби тендерот за автопатот Демир Капија-Смоквица

Додека чекаме да биде завршена изградбата и конечно да биде пуштена во сообраќај автопатската делница Демир Капија-Смоквица, Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) ја обвини грчката компанија „Актор“ за измама и за перење пари

БДП во првото тримесечје 0%

​Во првото тримесечје од годинава не е забележан раст на бруто-домашниот производ, објави денеска Државниот завод за статистика. Оттаму попладнево соопштија дека стапката на раст на БДП за првото тримесечје од 2017 година е 0.0 проценти.

Државата почна да го враќа ДДВ-то на компаниите, Тевдовски повика на инвестирање

Трошоците за придонеси нема да се зголемуваат, а нема да има зголемување и на данокот на додадена вредност (ДДВ), информираше министерот за финансии Драган Тевдовски. Зголемување ќе има на персоналаниот данок.

Министерство за финансии собира податоци за да го утврди долгот на државата кон буџетските корисници

Министерството за финансии ги собира податоците за долгот на државата кон буџетските корисници, јавните претпријатија, јавни здравствени установи, институции и општини и се очекува кон истекот на првите 100 дена од работењето на владата, сумата да се дознае.

Буџетот е ликвиден, но се подготвува ребаланс кој може да биде и порано од септември

На сметката на буџетот заклучно со 31 мај има 6,5 милиони евра, а на девизната сметка 209 милиони евра, пари од еврообврзницата, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски.Тој додаде дека во буџетот има доволно пари за сервисирање на тековните трошоци и 

Грчки „Актор“ обвинет за перење пари во Македонија

Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) ја обвини грчката компанија „Актор“ за измама и за перење пари во износ од 50 милиони евра при изградба на автопатот Демир Капија – Смоквица, пишуваат грчките медиуми „Прототема“ и „Ка