Прошетај се

(Галерија) Хотел Изгрев: С’нце да зајдвит, ја да умирам

Додека седев на терасата на хотелот Изгрев, местото ми ги навлече мислите на стиховите на песната T’га за југ.  За по два дена дома, во книгата „Македонски цркви и манастири“, да прочитам дека токму на ова место, во потрагата по духовен мир и инспирација, своевремено престојувале македонските преродбеници Димитар и Константин Миладинов.

(Галерија) Македонец во Бангок: Во Тајланд се што може да се наплати, ќе ти биде наплатено

Нинослав Младеновиќ од Скопје пред неколку месеци за прв пат замина да работи далеку на исток, во Тајланд. Претходно извесен период има живеено во Канда и САД, а сега за прв пат се соочува со една сосема друга, поразлична од западната и европската култура. Со еМагазин ги сподели неговите импресии и искуства од оваа далечна земја.

(Галерија) Велигден во Сириус

Затворен базен, финска сауна, турска бања, џакузи, парна бања, солена бања и соба, инфрацрвена сауна, соба за релаксација и масажа, фитнес… Ова се дел од содржините кои ги нуди најголемиот спа и велнес центар во земјава, Сириус, лоциран во Струмица.

Според Trip Advisor, Маракеш во Мароко е најпопуларна светска туристичка дестинација

Маркеш е најпопуларната туристичка дестинација во светот за 2015 година, според TripAdvisor. Од изданието најавија годишната рејтинг, која е составена на база критика од милиони нивни читатели. Маракеш (Мароко) за првпат е на чело на листата. Минатата година градот бил на 6-тото место.
 

(Галерија) На бања и спа во Дебар

Лоциран на 100 метри од центарот на Бањиште, Бањиште Спа Ресортот во Дебар, опколен со голема градина е вистинското бегство од сите секојдневни стресови. Ресортот располага со ресторан и Спа и Велнес центар, фитнес центар и билијард клуб. Велнес центарот има базен, сауна, топла бања, а се нудат и масажи и козметички третмани.

(Видео) Фасцинантно завршување на Саграда Фамилија во Барселона, по 144 години

Незавршената катедрала во Барселона веќе со децении е една од највпечатливите занимливости, како и една од најпознатите туристички атракции во цела Европа.Саграда Фамилија е животно дело на архитектот Антонио Гауди (1852-1926), кој уште од далечната 1882 година го заврши проектот и ги водеше работите до 1926 година.

(Галерија) Охрид во Солун

Солун за Македонците е една од најомилените туристички дестинации во регионов. Но тие најчесто го посетуваат за шопинг, ноќниот живот или едноставно да испијат фрапе покрај морето. Солун сепак е град кој нуди многу повеќе од попусти и добро кафе. Градот има долга историја за која на секој чекор сведочат многубројните споменици, цркви и археолошки наоѓалишта.

10 места во Париз кои мора да ги видете

Ако го опишуваме со еден збор, тогаш за Париз ќе речеме дека е неспоредлив. Тоа е град создаден за романса. Затоа е место кое не се одминува, особено ако сте вљубени. Париз е град кој секогаш ве чека со отворени раце. Затоа, ако сакате да ве гушне, не заборавајте да ги посетите овие места.
 

Почнаа резервациите за лето 2015: Ова се најубавите плажи во Грција

Сигурно се уште паметот ви е на скијање, но јануари е време кога најчесто во европските држави се прават резервации за летен одмор. Омилена дестинација за многу Македонци е соседна Грција, која нуди пријатна клима и прекрасни плажи.
 

(Галерија) Преубавата Аурора во Берово со поволен божиќен пакет за гостите

Ова е одлична можност а сите оние кои сакаат на Бадник и Божиќ да уживаат во прекрасниот амбиент на Аурора Ресорт и СПА во Берово, со превкусна, традиционална и богата трпеза.