еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Автопатот Кичево-Охрид, кој се гради над 10 години, треба да биде завршен до крајот на 2026

И официјално по десет години градење, новиот рок за завршување на автопатот Кичево-Охрид е 31. декември 2026 година.

Денеска со 78 гласа „за“ и ниту еден „против“ и воздржан, пратениците ги изгласаа законските дополнувања, односно новиот анекс на договорот со кинеската компанија „Синохидро“, која го гради автопатот, за пролонгирање на рокот за завршување, кој го предложи пред неколку дена Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Има ли крај: Рокот за изградба на автопатот Кичево-Охрид, продолжен до крајот на 2026

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Горивата поскапуваат за денар и денар ипол

Редакција

ТАВ Македонија е најпосакуван работодавач во категоријата „Транспорт и логистика”

Редакција

(Видео) Најдобрите моменти: Новак Ѓоковиќ во „трилер“ натпревар по 8. пат го освои „Австралија опен“

Редакција