еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

(Галерија) Силјановска во Ватикан на аудиенција кај Папата Франциск

Македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова денеска во Ватикан имаше аудиенција кај Папата Франциск.

-Со Светиот Престол имаме нераскинливи историски врски преку важни личности од заедничкото минато. Благодарност до Папата Франциск за пријатниот и конструктивен разговор.

Уверена сум дека во период што следи уште поинтензивно ќе се залагаме за продлабочување на севкупните односи со Светиот Престол и ќе го негуваме меѓусебното почитување базирано на заедничките историски, културни и верски традиции, напиша таа на Фејсбук за аудиенцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Силјановска и Радев нема да се сретнат во Рим

(Фото) Што му подари Силјановска на Папата Франциск

Кој сѐ ќе оди со Силјановска во Рим и Ватикан

Фото: Кабинет на претседателката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Tетовските општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Редакција

(Видео) Прекрасна изведба на “Ми заплакало селото Ваташа/Цветови“ за 80 годишнината од убиството на 12. Ваташки младинци

Редакција

Детален преглед на хоспитализирани пациенти со Ковид-19 низ болниците

Редакција