еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Дарко Костадиновски е нов претседател на Уставниот суд

Уставниот суд конечно по десет гласања, доби нов претседател.

На оваа функција денеска со шест гласа е избран уставниот судија Дарко Костадиновски, кој го добил потребното мнозинство, односно шест гласа од неговите колеги, уставните судии.

Тој има мандат од три години и нема право на реизбор.

Костадиновски доаѓа на местото на Добрила Кацарска, на која и заврши мандатот на 2. јуни.

Во „игра„ за нов претседател беа и уставните судии Осман Кадриу, Ана Павловска Данева и Татјана Васиќ Бозаџиева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков имот пријавила Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Која е Добрила Кацарска, новата претседателка на Уставен суд

Фото: Уставен суд

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 890 пациенти болни и суспектни на Ковид-19

Редакција

1 лице од новопочинатите од коронавирусот во Македонија со претходни заболувања

Редакција

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа има двајца нови хоспитализирани пациенти, а вкупно се лекуваaт 43

Редакција