еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Договорите за вработувањето на 18. лица на Токсикологија се невалидни

Договорите за вработувањето на 18. лица на Клиниката за токсикологија се невалидни, бидејќи на истите има само еден потпис, од организациската директорка Бесија Иљази, но не и од медицинскиот директор, како што предвидува Законот за здравствена заштита, информираа денеска од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестри, болничари, биолози, лаборант незаконски и без образование, работеле на Клиниката за токсикологија

Како што информираше директорката на ДСЗИ, Рената Младеновска, предметот од направената контрола на Клиниката од страна на ДСЗИ ќе го пратат до Министерството за здравство за да ја провери валидноста на овие договори.

Согласно Законот за здравствена заштита, како што кажа таа, законодавецот не предвидел глоба за оваа проблематика.

Според неа, засега нема казни и санкции, но Министерството за здравство има ингеренции да постапува за валидноста и дека за тоа треба да се изјасни правниот сектор.

Младеновска рече дека денеска извршиле контрола на Клиниката откако на 2. мај од ДСЗИ издадоа решение во кое се забрани пристап на здравствени работници и работници кои немаат важечки договори за вработување и извршување здравствена дејност.

„Денеска извршивме контрола по решение во кое констатиравме фактичка состојба дека по истото решение е постапено заклучно со 15.05.2024 година, датум кога се потпишани договорите за вработување на овие лица кои беа спорни во изминатиот период“, рече таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Беќаровски бил од времето на друже Тито, разрешениот директор Петровски ја вработил снаа му, вели директорката на Токсикологија, Иљази

Директорката на Токсикологија им забрани на вработените да дават изјави за медиумите, ЗНМ го осуди обидот за цензура

Мистерија е образованието на директорката на Токсикологија, Бесија Иљази, која незнае македонски јазик

Фото: Телма

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата одлучи: Наставата во средните училишта во Тетово, Гостивар, Кичево и Струга ќе почне онлајн

Редакција

Твитер за историската посета: „Се моли Папата да појде за Охрид, бар ќе го направат автопатот конечно“

Редакција

Трошоците на живот во август пораснале за 1,3 на месечно, а за 16,8% на годишно ниво

Редакција