еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

И во Битола ќе се отвори Медицински факултет

Во Битола ќе се отвори четвртиот Медицински факултет во Македонија, кој ќе почне со работа од следната академска година.

Предвидено е да има отсеци за општа медицина, стоматологија и фармација, а останува и Високата медицинска школа.

Покрај над 30 вработени во Високата медицинска школа, ќе биде ангажиран и друг наставен кадар, а за потребите на новиот факултет ќе биде адаптирана една од зградите во старата битолска Касарна.

Медицински факултети има во Скопје, Тетово и Штип.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Господине Сулејман Реџепи наместо закани од Вас се очекува помош

Редакција

Нови 72 случаи позитивни на корона вирусот, еден починат: Досега вкупно 555 заболени

Редакција

Починаа четири лица во штипското Инфективно одделение

Редакција