еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонија ја нема признаено Палестина

На 28. мај Ирска, Норвешка и Шпанија официјално ќе ја признаат Палестина, најавија тамошните власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Норвешка, Ирска и Шпанија на 28. мај ќе ја признаат Палестина

Според овие три европски земји постоењето на две држави – Палестина и Израел е решението за конфликтот на Блискиот Исток.

Најверојатно во следниот период тоа ќе го направат и други европски земји.

Македонија ја нема признаено Палестина

Македонија не е помеѓу 138. земји кои ја имаат признаено Палестина.

Државата Палестина беше официјално прогласена од страна на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) на 15. ноември 1988 година, тврдејќи дека има суверенитет над меѓународно признатите палестински територии: Западниот Брег, кој го опфаќа Источен Ерусалим и Појасот Газа.

Меѓу Г20, девет земји (Аргентина, Бразил, Кина, Индија, Индонезија, Русија, Саудиска Арабија, Јужна Африка и Турција) ја признаа Палестина како држава (Индонезија и Саудиска Арабија само ја признаваат Палестина), додека десет земји (Австралија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Јужна Кореја, Мексико, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави) не.

На мапата со зелено се прикажани земјите кои ја признале, а со бело земјите кои не ја признале Палестина како држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што е Појасот Газа, од каде Хамас го нападна Израел

Како од Палестина остана само Газа и Западен Брег, што е причината за војната помеѓу Хамас и Израел

Мапа: Википедија/фото: Унсплеш

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Раст од 4,7% на индустриското производство во ноември

Редакција

Беким Незири не упадна во Контрола на летање и нема никаква врска со инцидентот, тврди неговиот адвокат Миланов

Редакција

Персонализирана терапија за пациенти со канцер, кај нас и искуства од Хрватска

Редакција