еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Највисоки просечни нето-плати во март

Државниот завод за статистика (ДЗС) информираше дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март изнесува 40.496 денари.

Податоците на ДЗС покажуваат дека во петте највисоки просечни нето-плати за овој период, изненадување е секторот Производство на пијалоци, каде просечната нето-плата во март е 57.159 денари.

еМагазин редовно прави рангирање на највисоките нето-плати, а овој сектор никогаш не бил во Топ 5.

Во секторот Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности е највисоката просечна нето-плата – 96.573 денари, следи Останати стручни, научни и технички дејности – 73.701 денари, па Производство на основни фармацевски производи и препрати – 65.408 денари, Складирање и помошни дејности во превоз – 57.998 денари и Производство на пијалоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку изнесува највисоката просечна бруто-плата во март

Просечната нето-плата во март 40.496 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Колкави биле примањата на Слободан Кутревски и на менаџментот на Пекабеско лани

Редакција

Осумгодишно девојче се удавило во базен во бањата Косоврасти

Редакција

Наредните денови многу студено, утрата и до -15 степени

Редакција