еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Нов механизам преку кој СДСМ ќе дејствува како опозиција, најави Деспотовски при поднесување на кандидатурата

Aктуелниот директор на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ), Јован Деспотовски денеска ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ и доколку биде избрен, најави нов механизам преку кој СДСМ ќе дејствува како опозиција.

„Ќе формираме Влада во сенка која ќе даде опција на граѓаните, да размислуваат и да споредуваат. Ќе бидеме конструктивна опозиција во Собранието, нема да критикуваме по секоја цена. Системско решавање на работите, а не пазар,“ најавува Деспотовски.

Тој истакна едека СДСМ се наоѓа во многу тешка ситуација и има потреба од еден нов почеток.

Според него професионализацијата на партијата значи вклучување на луѓе кои не се дел од партиските структури, но рече нема да ги заборават и старите структури.

Кандидатури за претседател на партијата поднесоа и Венко Филипче и Славјанка Петровска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Филипче поднесе кандидатура: Не само со Заев, имам добри релации и со други функционери и членството

По 24 години активно членство во СДСМ, Петровска се кандидираше за претседател

Фото: Деспотовски/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Општина Арачиново пример како не се штеди струја

Редакција

„Ептен ги наместиле“: Јанкулоска и Протуѓер во „бомба„ за прилог на А1 за ангажирање на администрацијата за гласање

Редакција

(ВИДЕО) Како ќе изгледа брзиот автобуски превоз во Скопје: Делницата од Ново Лисиче до Ѓорче Петров, ќе се поминува за околу 30 минути

Редакција