еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Поддршка за млади таленти: Пријавете се за стипендија од Фондацијата МК2025

Фондацијата МК2025 го објавува повикот за прием на апликации за стипендии во склоп на Фондот за поддршка на талентирани средношколци „Таленти денес – лидери утре“ за тековната 2024/2025 година.

„По успешноста на пилот-проектот за стипендии во 2019/2020 година, Фондацијата МК2025 обезбедува средства за финансиска поддршка на талентирани млади од Македонија. Преку овој фонд, и оваа година ќе стипендираме 10 млади таленти.

Поддршката за секој/а стипендист/ка изнесува 60.000 денари исплатени во 10 еднакви месечни износи на годишно ниво. Стипендиите ќе се доделуваат само за месеците во кои се одвива настава (почнувајќи од септември 2024 до јуни 2025г.),“ велат од таму.

Критериуми за аплицирање

– Средношколци (од прва до трета година) на редовни студии во државни средни училишта.

– Средношколци со успех над 4.70.

– Добитници на награди или учесници на државни и/или меѓународни натпревари во областа на природни и општествени науки, компјутерско програмирање и останати области и

– Кандидати-ученици кои доаѓаат од социјално ранливи семејства со вкупен (бруто) финансиски приход во семејството до 800.000 денаригодишно.

Повеќе за програмата, начинот на аплицирање и потребна документација: macedonia2025.com.

Апликациите се поднесуваат на Платформата e-scholarship.macedonia2025.com.

Осознајте ги импресиите на нашите поранешни и сегашни стипендисти: macedonia2025.com.

Покрај редовната стипендија, Фондот обезбедува менторство и обуки за личен и професионален развој на кандидатите, пракси во истакнати македонски компании, и слични активности/поддршка кои ќе бидат во интерес на професионалениот развој на корисниците. Стипендистите ќе бидат поканети на годишните настани и активности во организација на Фондацијата МК2025.

Фондот за поддршка на талентирани средношколци „Таленти денес – лидери утре“ досега има обезбедено 40 стипендии.

Крајниот рок за испраќање на документите е 25.07.2024 година.

Промотивна објава

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Европската комисија ќе ѝ даде милијарда евра помош на Турција по земјотресите

Редакција

„The Elephant“, нов краткометражен филм на режисерот Били Дурмишовски

Редакција

Малиот Лис Бериша пример дека Балканот може да учи од врвните македонски доктори

Редакција