еМагазин
Image default
Балкан ТОП СТОРИИ

Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната

Од денеска, Романија и Бугарија делумно влегоа во Шенген зоната.

По долгогодишни преговори за приклучување, сега има слободен пристап за патниците кои пристигнуваат по воздушен или морски пат.

Копнените гранични контроли ќе останат во сила поради противењето првенствено од Австрија, која долго време го блокираше нивниот влез во Шенген поради загриженоста за илегалната миграција.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен го поздрави потегот како „огромен успех за двете земји“ и „историски момент“ за најголемата зона за слободно патување во светот.

Фото: Unsplash

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Галерија) „Етно гостилница Воденица 3“- новогодишна бајка и разгледница

Редакција

(Галерија) Братче и сестричка од кумановско Степанце живеат во услови полоши од штала

Редакција

(Видео) Нова „бомба“ на Антонио Милошоски: „Заев договорал одлуки на Врховниот суд“

Редакција