еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова нема право на вето за законот со кој бројот на министерствата од 16 се зголеми на 20

Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова нема право на вето за законот со кој бројот на министерствата од 16 се зголеми на 20, а бројот на министри на 24.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 16 пораснаа на 20: Кои се нови министерства, а кои се реорганизираат

Станува збор за Законот за организација и работа на органите на државната управа, кој во Собранието беше изгласан со 88 гласа „за“. Законското решение е на ВМРО-ДПМНЕ, а истиот доби подршка и од пратениците на коалицијата „Вреди“, ЗНАМ, но и пратеници од коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ.

Од Кабинетот на Сиљановска Давкова објаснуваат дека таа е должна да го потпише указот за Законот, бидејќи е донесен со двотретинско мнозинство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наместо 16 ќе има 20: Со 88 гласа „за“ донесен Законот за реорганизација на министерствата

Фото: Кабинет на претседателката

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Штип, Свети Николе и Ресен со најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители

Редакција

Нови рочишта за „Талир“, „Тортура“ и „Тарифа“ на СЈО

Редакција

(Фото) Конечно убава вест од Австралија: Со хеликоптери се истура храна за дивите животни

Редакција