еМагазин
Image default
Македонија

Анкета на ИПИС: Расте рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ, паѓа на СДСМ

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе две кратки истражувања во периодот помеѓу 13 и 17. јуни и помеѓу 6 и 10. август 2018 на 1.105 (јуни) и 1.110 (август) полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија.

Во истражувањата, како што велат од ИПИС, граѓаните ги изразуваа своите ставови за поддршката на политичките партии, а во второто истражување и ставовите за претстојниот референдум за името.

Целта на истражувањата била да се анализира ефектот на договорот со Грција врз поддршката кон политичките партии.

Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ во август годинава пораснал на 25 проценти во однос на јуни годинава, додека на СДСМ паднал на 24 проценти во однос на јуни кога бележел 26.1 процент.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Штама“ на ГП „Богородица“: Ниту еден патник не поминал по најновите мерки

Редакција

Сашо Тасевски, кој го обезбедува Заев нов директор на БЈБ

Редакција

Нови 564 случаи на Ковид-19 од 3.526 тестирања, бројот на активни случаи изнесува 17.128

Редакција