еМагазин
Image default
Македонија

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ има поголем рејтинг од СДСМ

Доколку утре се одржат парламентарни избори, 25 отсто од испитаниците се изјасниле дека би гласале за ВМРО- ДПМНЕ, додека за СДСМ би гласале 23,1 процент.

За ДУИ би гласале 5,1, за Алијанса за Албанците (АА) 4,2, а за БЕСА 2,1 отсто од граѓаните, покажа најновото истражување на М-Проспект, спроведено две години од мандатот на Владата.

Споредено со резултатите од пред една година, може да се забележи дека гласовите за СДСМ се намалени (25,5 отсто во 2018-та), а за ВМРО-ДПМНЕ се зголемени (20,6 во 2018-та).

Секој трети етнички Македонец би гласал за ВМРО-ДПМНЕ или 34 отсто, додека 26,6 проценти би гласале за СДСМ.

Од етничките Албанци 10,8 отсто би гласале за СДСМ, 22,6 за ДУИ, 19,3 за АА и 9,8 за БЕСА.

М-Проспект ја реализира истражувањето на јавното мислење во периодот 15 мај – 7
јуни 2019 година, на репрезентативен примерок од 1.000 испитаници постари од 18 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Анкета: Секој трети граѓанин во Македонија нема доверба во ниту еден политичар

Анкета: 51,3% од граѓаните не ја одобруваат работата на Владата, 57,1% немаат доверба во СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ за наводните неправилности при набавка на храна

Редакција

Притвор за две лица за убиството на докторот Ацо Трпковски

Редакција

Убава вест: Оздравени 111 пациенти заболени од Ковид-19, најмногу од Кавадарци 55

Редакција