еМагазин
Image default
Македонија

Апелацискиот суд одлучува: Ќе оди ли Груевски во затвор пред референдумот?

Апелациониот суд денеска ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за предметот „Тенк“ по пресудата за набавката на луксузниот „мерцедес“.

Судијката Добрила Кацарска ја напиша пресудата за Груевски и Ѓоко Поповски со која Груевски беше осуден на казна од 2 години затвор за кривичното дело „примање награда за противзаконито влијание“, а Поповски за злоупотреба на службената положба и овластувањето.

За овој предмет за кој е осуден Груевски настапува апсолутна застареност на кривичното дело во октомври годинава доколку нема правосилна пресуда.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Отсуство на обвинет го одложи „Насилство во Центар“ за 29 октомври

Редакција

Основачите на ВМРО-ДПМНЕ повикаа да се гласа „ЗА“ на референдумот

Редакција

Миле Јанакиески во притвор во Шутка, а полицијата го барала дома: Ново одложување за „Насилството во Општина Центар“

Редакција