еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јапонскиот е најмоќниот пасош на светот, како котира македонскиот

Во најновото рангирање на Henley Passport Index, јапонскиот пасош е најмоќниот во светот.

Јапонците без виза може да патуваат во дури 190 земји.

Во големата петорка се и пасоште на Сингапур, Франција, Германија и Јужна Кореја.

Македонскиот пасош е рангиран на 43 место, а Македонците без виза можат во 125 земји.

Од регионов најдобо котира грчкиот пасош, на 7 место, словенскиот е на 10, а хрватскиот и бугарскиот на 18 место.

Целата листа ОВДЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Убава вест: Валандовското средно училиште ќе производува сок од калинки

Никола Осило

Министерството за правда вработува 22 лица, плата до 22.490 денари

Никола Осило

Нов обид за смена на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи со судско решение и полиција

Редакција