еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Биле користени и ПИ-мерки: За Боки 13 и Зоран Кичеец се водела предистражна постапка од 2 мај

За лицата Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милевски-Кичеец, кои од страна на Јавното обвинителство се сомничат дека сториле кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски и за кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, се водела предистражна постапка од 2. мај, при која се собрани повеќе вербални и материјални докази за да се отвори истражна постапка по кривична пријава, информираше денеска јавната обвинителка Вилма Русковска.

Во случајот биле иксористени одредени ПИ-мерки.

Дејствијата се случувале од ноември 2018 година до април 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Боки го уапсиле, Катица оставка, Заев вика на лидерска, Кочан не сака у затвор …“: Твитер „поцрвене“

Боки 13 осомничен за перење пари: Со 1,5 милиони евра кои ги зел како мито, си купувал скапа облека и плаќал одмори

Уапсени Боки 13 и Зоки Кичеец

Фото: Фејсбук/Боки13

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Грчките медиуми почнаа да го користат името Северна Македонија: Реакции за потпишаниот Протокол за НАТО

Редакција

По бурните реакции, порпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Стоилковски се извини за сексистичкиот пост за министерката Ангеловска

Редакција

СДСМ: Македонија е правна држава со независни судски инситуции, правда мора да има

Редакција