еМагазин
Image default
Свет

Бројот на загинати при нападот во Стразбур порасна на пет

Јавното обвинителство на Париз синоќа соопшти дека починало уште едно лице повредено при нападот во Стразбур минатиот вторник, со што бројот на загинати се искачи на пет.

Обвинителството информира дека последната жртва е државјанин на Полска, без да наведе повеќе детали.

При нападот, кога ворружен напаѓач отвори оган на божиќниот базар во Стразбур, беа убиени три лица, а ранети вкупно 13.

Напаѓачот Шефик Шекат беше убиен во четвртокот при престрелка со полицијата, која два дена интензивно трагаше по него, откако по нападот тој исчезна во непознат правец. Полицијата сега трага дали Шекат имал соработници и помошници при извршување на нападот и криењето.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко видео) Мртви тела, пискотници и хаос во терористичкиот напад на божиќен базар во Стразбур

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Војна меѓу полицијата и „Жолтите елеци“ на улиците во Париз

Никола Осило

Убивал од „досада“: Болничар во Германија призна убиството на повеќе од 100 пациенти

Редакција

Обожава танго и да готви, играл кошарка, работел како исфрлувач во ноќни клубови: Интересни факти за папата Франциск

Редакција