еМагазин
Image default
Бизнис

Цената на акциите на Алкалоид од јануари до септември се движеше од 8.200 до 11.500 денари

Акциите на Алкалоид АД Скопје котираат на официјалниот пазар на Македонската берза за хартии од вредност од 2002 година и важат за едни од најтргуваните и најликвидни акции на берзата.

„Цената на акцијата во периодот јануари – септември 2019 година се движеше од 8.200 денари до 11.500 денари или просечно 8.955,70 денари за една акција. Пазарната капитализација на компанијата достигна 16 милијарди денари“, информираат од компанијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Просечната нето плата во Алкалоид за септември изнесува 46.686 денари

Алкалоид за девет месеци со инвестиции од 602,6 милиони денари и 127 нови вработувања

Алкалоид со раст на извозот за 19% и нето добивката за 26%

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Цената на струјата за домаќинствата останува иста

Редакција

Зголемување на цената на дизелот, еуросупер БС-98 и екстра-лесното масло

Редакција

Градоначалникот на Шуто Оризари ќе се вози во Цитроен со светла со 3Д ефект

Редакција