еМагазин
Image default
Свет

Данска ќе убие 17 милиони куни поради откриена мутација на Ковид-19

Околу 17 милиони куни ќе бидат убиени во Данска, откако мутирани примероци на коронавирусот којшто може да се пренесе и на човекот беа откриени на една од фармите за куни, објави Би-би-си.

Премиерката на Данска, Мете Фредериксен истакна дека мутираниот вирус претставува ризик за ефективноста на вакцината против Ковид-19. Данска е најголемиот производител на крзно од куни во светот.

Од данските безбедносни служби соопштиле дека убивањето на животните треба да се случи што е можно побрзо.

Случаи од коронавирусот се детектирани на фармите за куни во северниот регион на Данска, но и во други делови од Европа.

Целата сторија ОВДЕ.

Фото: Ројтерс

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ОН: Светот се движи кон „климатска катастрофа“

Редакција

(ВИДЕО) Италијанки за време на карантин играат тенис на покрив на зграда

Редакција

(Видео) Девојче ја пее „Let it go“ во скривница во Украина, снимка која го обиколи светот

Редакција