еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„//// девојче китка шарена„: Твитер реакции за изводите во кои наместо државјанство има коси црти

Во изводите од матичните книги за родени кои македонските граѓани ги добиваат периодов не го пишува државјанството. Во графата за државјанство има само коси црти ////.

Порталот Плусинфо објави и фотографија:

Инаку државјанството беше предмет на Преспанскиот договор со Грција. Во членот 1, став 3 од него пишува: „Државјанството на Втората страна ќе биде македонско/граѓанин на Република Северна Македонија, како што ќе биде заведено во сите патни документи“, пишува во членот 1, став 3 од Преспанскиот договор.

За сега иако медиумите пишуваат на темава неколку дена, од надлежните институции нема никаква официјална информација за косите црти.

Тие станаа хит на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од денеска државјанството во изводите „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер ја „подбра“ Владата за 2 јануари: „Роди ме мајко без совест, фрли ме во администрација“

Никола Осило

Земјите што произведуваат нафта изгубија 10 милијарди долари поради коронавирусот

Редакција

„Гранит“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за докомплетирање на автопатот Миладиновци-Штип вреден 5,7 милиони евра

Никола Осило