еМагазин

Tag : државјанство

Македонија ТОП СТОРИИ

Македонските граѓани повеќе не мора да се откажат од матичното за да добијат германско државјанство

Редакција
Германскиот парламент ги усвои измените во Законот за државјанство, со кои се скратува рокот во кој доселениците можат да аплицираат за германско државјанство, но и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Немам бугарско, имам чешко државјанство, открива Данела Арсовска за Инфомакс

Редакција
Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска за емисијата „Тешки муабети“ на Инфомакс открива дека немам бугарско, туку чешко државјанство. -Имам чешко државјанство, од раѓање, по мајка,...
Техно ТОП СТОРИИ

Уверение за државјанство ќе можете да добиете и на е-маил и мобилен телефон

Редакција
Започнуваме со процесот на дигиталната трансформација на услугите за граѓаните во однос на издавање на уверение за државјанство на Македонија во електронска форма. Притоа, граѓаните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Редакција
Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за давање државјанство на Олександр Онишченко, соопшти владината прес-служба.-Владата ја донесе одлуката откако го разгледа известувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски ќе бара поништување на државјанството на Онишченко

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски на следната владина седница ќе побара да се почне постапка за поништување на државјанството на Олександар Онишченко. „На наредната Влада јас ќе...
Македонија

Скандалот со државјанството на Онишченко е тежок удар и голема дамка, вели Османи

Редакција
Скандалот со државјанството на Онишченко е тежок удар и голема дамка, нагласи министерот за надворешни работи Бујар Османи, потенцирајќи дека земјата од него може да...
Македонија

Собраниската Комисија за надзор на работата на АНБ да заседава за случајот „Онишченко“, повикува Ковачевски

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски денеска повика собраниската Комисија за надзор на работата над Агенцијата за национална безбедност (АНБ) за случајот „Онишченко“ конечно да заседава за овој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Онишченко за македонското државјанство: Го добив легално, имам и компанија во Македонија. а планирам и нови инвестиции

Редакција
Украинецот Олександар Онишченко во интервју за „Слободен печат“ вели дека за македонското државјанство чекал две години и дека го добил на легален начин, а во Македонија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски очекува извештај за процедурите за државјанството на Онишченко

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека упатил барање до институциите, кои биле вклучени во донесувањето позитивни мислења за доделување државјанство на Украинецот, Олександр Онишченко да поднесат...
Македонија

Онишченко кој доби македонско државјанство пријавен на адреса во Пржино, никој никогаш не го видел

Редакција
Украинскиот политичар Олександр Онишченко, кој доби македонско државјанство се води на адреса во скопско Пржино, објави телевизијата Телма. Адресата му е заведена во избирачкиот список...